Dr Fehér Károly írása

 Megjelent Dallos Gyula LOVASISKOLÁJA II.

 Nem emlékszem olyan lovasrendezvényre, ahol annyi lovat szerető, lóhoz értő ember jött volna össze, mint Dallos Gyula – stílszerűen a Nemzeti Lovardában rendezett – könyvbemutatóján.

 Minek, kinek szólt ez az érdeklődés? A könyvnek? A Díjlovas Szakágnak, netán egész honi lovassportunknak? Vagy annak a huszonötszörös magyar bajnok,EB bronzérmes sikeres díjlovasnak, aki több mint másfélszáz nagydíjban és hét világkupa döntőn lépett fel?

Mindezek mellett elsősorban „A Gyulát” illette a figyelmünk.

 Hogyan és mit ad közre a szerző a díjlovaglás művészetéből?

„A célom: olyan kézzelfogható, alkalmazható ismeretek átadása, amelyekkel a lovaglás karizmatikussá, tudatossá, értelmessé és célirányossá válhat” – vallja.

 Tervszerűség, rendszeresség, türelem, motiváltság, következetesség, önkontroll – és mindenek felett – a ló iránti alázatos szeretet vonul végig az egyes fejezeteken.

 Az eredményes lovaglás pszichológiai, pedagógiai feltételeinek számbavétele és a ló megismerése után a lovassá válás alapfeltételével az „üléssel” – a lépéssel, az ügetéssel és a vágtával – foglalkozik a szerző. „Fül-váll-csipő-sarok egyvonalban”, így a tanács.

 Az edzésről, a díjló kiválasztásáról és alapképzéséről szóló fejezet után a díjlovaglás fő gyakorlati elemeit szedi csokorba Dallos.

 Oldaljárás, ugrásváltás, fokozások, perdülések, piaffe, passage, mélyrelovaglás. Azokat a szemet, lelket gyönyörködtető, attraktív mozdulatokat tárgyalja, amelyek „a lovat minden más négylábú társa fölé emeli”.

 Kihez szól a könyv? A kezdő és a haladó, a versenyző, vagy az idomító lovaglással éppen csak ismerkedő lovas egyaránt haszonnal forgathatja. A felsőfokú lovasképzéshez, jelesen a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán ezekben a napokban folyó Lovas-tanár és Szervező Szak másoddiplomás hallgatóinak is tankönyvnek ajánljuk.

 Kerestem gondolataimban és a könyvtáramban, de nem találtam kimondottan díjlovaglással foglalkozó szakkönyvet. A „Lovasiskola II.” tehát hiánypótló.

 Végül is milyen ez a könyv? Dicséretére legyen mondva: tipikusan „Dallosgyulás”.

Az örökös Magyar Bajnok emberi, szakmai hitvallása, ló iránti alázata, tanítói hajlama és képessége süt belőle. „Életre nevelés a lovakkal”.

 „A ló nemesíti az embert, ha az szeretni tudja őt”. Nem véletlenül Gyulával és kitűnő partnerével Aktionnal kapcsolatban jutottak eszembe Móricz Zsigmondnak ezek a beszédes, szép szavai…

 Dr. Fehér Károly

 


© xenophon 2005. Minden jog fenntartva. A xenophon.fw.hu oldalon fellelhető szövegek, információk, képi és adatbázis tartalmak felhasználása csak a Xenophon Lovas Klub Kft. előzetes, írásos engedélyével lehetséges. A xenophon.fw.hu oldalai a Xenophon Lovas Klub Kft. engedélye nélkül nem másolható és nem helyezhető át máshova sem egészében, sem részleteiben. A xenophon.fw.hu teljes egészében a Xenophon Lovas Klub Kft. tulajdona.

Utoljára frissítve: 2008.03.29.